Vizyon ve Misyon

Çocuklar için kendilerini özgürce ifade edebildikleri, yaratıcı düşünebildikleri ve potansiyellerinin zirvesine ulaşabildikleri daha iyi bir gelecek hayal ediyoruz. 

Travmatik olaylara maruz kalmış çocukların, psikolojik desteğin sağlanması ve bu çocukların topluma kazandırılmasına katkı sağlamak.

Amaçlarımız

Rehabilitasyon

Düzenlenen atölye çalışmaları ile travmatik olaylara maruz kalmış çocuklara yaratıcı sanat terapisi uygulamak ve yaratıcı sanat terapisi uygulamalarını yaymak amacıyla eğitimler vermek.

Entegrasyon

Travmatik olaylara maruz kalmış çocukların yaşıtlarıyla kaynaşmasını sağlayacak aktiviteler geliştirmek.

Farkındalık

Travmatik olaylara maruz kalan çocukların topluma kazandırılabilmesi ve kendini ifade edebilen sağlıklı bireyler yetiştirilebilmesi adına toplumda farkındalık kazandırmak.

Kuruluş Hikayemiz

Maya Vakfı’nın sürmekte olan Project Lift Projesi’nin hikâyesi, bugün 17 yaşında olan lise öğrencisi Emir Özsüer’in yaklaşık bir sene önce yaşadığı bir deneyimle başlıyor. Emir, 2011 yılında Suriye’de başlayan savaş ve topraklarından uzaklaşıp başka ülkelere sığınmak zorunda kalan insanlara karşı ilk günden beri büyük bir hassasiyet taşıyor. Bir gün arabada giderken karşılaştığı Suriyeli bir mülteci çocukla göz göze gelmesi ise artık harekete geçmesi için bir kıvılcım oluyor. Kendi kelimeleriyle Emir o anı şu şekilde anlatıyor:

Gözlerinden geçirdiği travma, içindeki korku ve kabul edilmemenin verdiği bütün yoğun duygular okunabiliyordu. İşte o an, anladım ki içindeki korku artık sadece bir duygu değil; bir tepkiydi, bir yardım çığlığıydı.”

Emir, yardım edebilmek için Güneydoğu'daki mülteci kamplarına gidiyor. Sadece savaş mağduru çocukların değil, travmaya maruz kalmış bütün çocukların ilgi, şefkat ve doğru müdahaleler ile desteğe ihtiyacı olduğunu keşfediyor ve Project Lift’i kuruyor.

Project Lift ile ilgili ana amacım travma geçirmiş bütün çocukların sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam edebilmeleri için onlara gerekli olanakların sağlanmasına destek olmak ve onları topluma kazandırabilmek. İlk etapta Suriyeli çocuklara odaklanmaya karar verdim, çünkü savaş nedeniyle, zorunlu mülteci akımı ile Türkiye’ye geldiler ve şu an başlangıçta gördükleri yardımı göremiyorlar. Bizlere ihtiyaçları var. Amacım bütün çocuklara ulaşabilmek.”

Değerlerimiz

Çocuk haklarına sahip çıkma

Gönüllü çalışma

Bilimsellik

Tüm kültürlere ve farklılıklara saygı duyma

İşbirliği

Eğitime katkı