EN
TR

Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Programı

Travmatik deneyim yaşamış çocukların, zorlu koşullarla mücadele etme ve etkili iletişim kurma becerilerinde azalma görülebiliyor. Yaşanan travmatik deneyimin de etkisiyle, çocukların şiddet eğilimlerinin artabildiği ve agresif tutumlar sergileyebildikleri görülüyor. Ancak travmatik deneyim yaşamış çocukların problemli davranışlarına erken müdahalenin, bu davranışlar suça dönüştükten sonra kontrol altına almaya çalışılmasından çok daha başarılı sonuçlar verdiği de biliniyor.

Yaratıcı sanat terapisi

Maya Vakfı olarak, Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Programı (Mental Health and Psychosocial Support – MHPSS) kapsamında, travma geçirmiş kişilere, yaşadıkları stresi azaltma ve travma sonrası ortaya çıkan olumsuz durumlarla baş edebilme becerileri kazandırmak amacıyla çalışıyoruz. Çocukların travmayla başa çıkmasına yardımcı olmak için, psikolojik iyileşme becerileri (Skills for Psychological Recovery – SPR) modelini temel alarak geliştirdiğimiz, yaratıcı sanat terapisi metodlarıyla zenginleştirdiğimiz ve kültürel adaptasyonunu yaptığımız Project Lift programını kullanıyoruz. ABD Ulusal Çocuk Travma ve Stres Ağı ile ABD TSSB Ulusal Merkezi tarafından oluşturulan SPR modeli, dünya çapında kullanılıyor. Bu model üzerinden geliştirdiğimiz Project Lift programı kapsamında; görsel sanatlar, müzik, dans ve hareket terapisi tekniklerini kullanarak, grup ve bireysel destek, çocuk koruma ve aile danışmanlığı hizmetleri sağlıyoruz.

Yaratıcı sanat terapileri, kişilerin düşüncelerini, duygularını, fikirlerini ve deneyimlerini kendilerine has ve öznel bir şekilde sanat yoluyla keşfedip ifade etmelerini destekleyen bir tedavi yöntemi. Karalama tekniğiyle rahatlama sağlama ve çeşitli malzemelere duyguları kağıda aktarma, müzik aletleriyle vakit geçirme, hatta orkestra şefliği yaparak liderlik becerisini öğrenme, bir düşünce ya da duyguyu dans ederek veya beden hareketleriyle aktarma gibi müdahalelerle, çocukların kendilerini ifade etmelerini, yoğun olarak hissettikleri yıkıcı duygulardan arınmalarını sağlıyor. Sanat evrensel olduğu için, dil engelini ortadan kaldırıyor, yeni ve onarıcı hatıralar yaratıyor, kontrol duygusunu geliştiriyor ve hayal gücünü besliyor.